Kategorie: Wszystkie | akcje | dla dzieci | koncerty, imprezy | kulturalnie | media | o nas | zapowiedzi
RSS
czwartek, 02 czerwca 2011
Liber Liber współtworzy V edycję Nocy Kultury

"Noc Kultury to manifestacja kulturalna w przestrzeni publicznej miasta. Co roku składa się na nią ponad 200 wydarzeń artystycznych i kulturalnych przygotowanych specjalnie na tę okazję przez instytucje kultury, lubelskich twórców i animatorów kultury. Z roku na rok wydarzenie przyciąga tysiące odbiorców. W 5 edycję zaangażowane zostanie nie tylko centrum miasta, ale też jego dzielnice, lubelskie miasta, miejsca znane i nieznane, a instytucje kultury otwarte będą do rana dla wszystkich. Na uczestników oczekują teatry, muzea, galerie, filharmonia, sale koncertowe, ulice i place miasta, a także profesjonalni i niezależni artyści, muzycy, aktorzy, malarze, poeci. Tej jedynej w roku Nocy Lublin tętnić będzie rytmem sztuki i artystów."

W tym roku Stowarzyszenie „Liber Liber” doskonale wpisuje się w osie tematyczne Nocy Kultury, a mianowicie Pamięć i Antycypacja oraz Lublin i Lubelszczyzna. Poprzez wydarzenie prezentujące Bychawę na tle dziedzictwa kulturowego pragniemy ukazać najistotniejsze miejsca związane z naszym miastem oraz ukazać historię Bychawy z perspektywy wspomnień najstarszych mieszkańców. Dla specjalnie wydzielonym obszarze wyeksponujemy wystawę ukazującą ślady dawnej historii oraz zmian w przestrzeni miasta, zaś tłem ekspozycji będzie pokaz multimedialny stworzony na potrzeby projektu „Co było, a nie jest” realizowanego ze środków Akademii Orange pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejscem realizacji wydarzenia będą lubelskie Arkady (pomiędzy ul. Lubartowską a Świętoduską) 4/5 czerwca br.

Zapraszamy!

czwartek, 01 kwietnia 2010
„Architektura modernizmu w Lublinie"
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Architektura modernizmu w Lublinie", który odbędzie się 09.04.2010, o godzinie 17:30 w Bychawskim Centrum Kultury. Wystawa ma na celu zaprezentowanie najciekawszych założeń urbanistycznych i budynków powstałych w Lublinie między 1930 a 1980 rokiem. Prezentowane będą realizacje najciekawsze i zarazem najbardziej zagrożone, niestety, z drobnymi wyjątkami, wciąż niedoceniane w krajobrazie architektonicznym Lublina: najciekawsze budynki funkcjonalistyczne z lat 30-tych XX w., najstarsze osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz miasteczko uniwersyteckie. Wystawie towarzyszyć będzie szersza prezentacja lubelskiej architektury okresu międzywojennego.

Wystawę obejrzymy dzięki uprzejmości Forum Rozwoju Lublina

http://www.frl.org.pl/

czwartek, 17 grudnia 2009
Konkurs BTR - wyniki
Co prawda to nie my wygraliśmy konkurs ogłoszony niedawno przez Bychawskie Towarzystwo Regionalne - dzieciaki z okolicznych szkół okazały się bezkonkurencyjne! - ale i tak cieszymy się z nagrody pocieszenia, jaką jest album "Bychawa i okolice w grafice i fotografii" (jest możliwość zakupu albumów w bibliotece publicznej). Poza tym dostaliśmy także dyplom z podziękowaniami za udział w konkursie:

czwartek, 05 listopada 2009
Relacja z wieczoru poezji

„Spontanika, grafika ma”….takie słowa wypowiedział Klemens Teno zaczynając swój poetycki program pod hasłem „Pióro i Myśl”. Na 45 minut teleportował zgromadzonych gości w inne miejsce, inny wymiar myśli, inną rzeczywistość.

Bo czym jest poezja? Na to pytanie podczas wieczoru próbowaliśmy sobie odpowiedzieć.

Oczywiście nie zabrakło krytycznych reakcji, ale czy to świadczy o danej osobie, czy o młodych ludziach, którzy chcą kreować lokalną rzeczywistość, oraz współpracować ze znakomitościami które swoją pracą, pasją i wrażliwością malują wyobraźnię człowieczeństwa? Odpowiedzcie sobie sami.

Klemens nawiązał do czasów podstawówki, gdy ze zmarszczonym czołem trzeba było recytować „Inwokację” Adama Mickiewicza. Owo przypomnienie w niesamowity sposób włączyło w program wieczoru jednego Pana- mieszańca Bychawy, którego mimo że pod wpływem alkoholu -poeta wykorzystał do dalszych punktów programu.

Nie mogło zabraknąć również czasu na autorskie utwory poety m.in. „Cisza”, „Ucieczka z miasta "N"”, oraz utwory znajomych, przyjaciół oraz młodzieży z Wejherowa, którzy w niesamowity sposób przelewają swoje myśli na papier. Program zakończył się cytatem piosenki, a zarazem dygresją na temat poezji.

„Jutro
Gdy zabraknie poezji
Jutro
Zimne słońce nauki zmrozi krew
Jutro
Przestaniemy być piękni
Lecz dzisiaj ostatni chwalmy dzień”

Na końcu zaś wypada dodać, że to co robimy jest z myślą o wszystkich mieszkańcach Bychawy. Nie robimy tego dla siebie, lecz dla Ciebie drogi mieszkańcu! Dlatego jeśli gdziekolwiek zobaczysz ogłoszenie, zapowiedź, naklejkę odnośnie danego wydarzenia- Przyjdź i zobacz! Boli również fakt, gdy ktoś deklaruje przybycie, natomiast czyni inaczej…

Nasze ogłoszenia oraz zapowiedzi możesz również zobaczyć na stronie: www.bychawa.pl oraz www.ebck.pl

Natomiast Klemens Teno zaprasza na stronę: www.klemensteno.pl , a „ Pióro i myśl” będzie miało swoją drugą odsłonę, także czuwajcie.


piątek, 18 września 2009
Wystawa fotograficzna

 

Z niewątpliwą przyjemnością pragniemy zaprosić wszystkich miłośników sztuki na wystawę fotograficzną autorstwa Moniki Omiotek pt. " Jeden zwykły dzień"

Artystka ukończyła Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania im. Stanisława Wyspiańskiego w Lublinie zaś na finał nauki zaprezentowała pracę dyplomową  ukazującą codzienne obowiązki  oraz życie wychowanków jednego z domów dziecka.

Wiążąc pasję fotografowania z dziedziną nauki jaką jest pedagogika, autorka stworzyła cykl fotoreportażu społecznego, który wzbudza wiele emocji oraz subtelnie wpływa na uczucia odbiorcy.


"Poznałam działanie tego
typu placówki. Na podstawie swojego doświadczenia
chciałam zwrócić uwagę na fakt, że życie dzieci z domu
dziecka, ani one same - wbrew powszechnej opinii – nie
różnią się tak bardzo. Chciałam pokazać je przy codziennych
czynnościach, takich jak poranne wstawanie,
zabawa, oglądanie telewizji czy sprzątanie. Mam nadzieję,
że moja praca dotrze do wielu odbiorców, skłoni
do wrażliwości. Serdecznie zapraszam do oglądania"

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 24.09.09 (czwartek) o godz. 17.30 w Blue Orange Gallery przy Bychawskim Centrum Kultury.

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Liber Liber" serdecznie zaprasza


AKTUALIZACJA-----oto jak było na wernisażu:


 

niedziela, 19 kwietnia 2009
DEBIUT!

 

I oto nastąpił czas, w którym ukazaliśmy swoje oblicze. Oto nastąpił dzień w którym wychodzimy naprzeciw niedowiarkom, wszystkim którzy nie chcą, krytykują, mówią- nie!

Wychodzimy z podziemia!!

Dnia 17.04.09 mieliśmy zaszczyt stanąć u boku Ośrodka „Brama Grodzka- teatr NN” oraz opowiedzieć o naszej wizji ubarwiania naszego miasta. Po raz pierwszy na forum publicznym mieliśmy okazję zaprezentować STOWARZYSZENIE!

Pierwszym punktem w programie było zapoznanie się z projektem lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka- teatr NN” w formie prezentacji portalu internetowego "Śladami opowiadań I.B. Singera" www.singer.teatrnn.pl

Następnie pan Witold Dąbrowski w niesamowity sposób ukazał opowieści zainspirowane opowiadaniami I.B. Singera. Na ten czas większość przybyłych gości nagle znalazła się w innym miejscu, gdzie uśmiech oraz śpiew są nieodłącznymi towarzyszami, w miejscu gdzie każdy poczuł się jak aktor drugoplanowy tychże opowiastek.

W drugiej kolejności był czas dla nas. Najpierw opowiedzieliśmy jak to się wszystko zaczęło, skąd się wzięliśmy oraz dlaczego postanowiliśmy działać. Poczym przeszliśmy do naszego projektu, który jest poniekąd związany z koncepcją Teatru NN. Omówiliśmy cały pomysł, nasze inspiracje oraz skąd pozyskujemy materiały. Ukazaliśmy zdjęcia aktualnej Bychawy, miejsca na które można spojrzeć inaczej. Miejsca które mają swoją duszę, których banalność może wprowadzić odbiorcę w zastanowienie.

Następnie przedstawiliśmy naszą stronę www.zaczarowana-bychawa.blogspot.com również w formie prezentacji. Pokazaliśmy kilkanaście zdjęć, rysunków miejsc i budynków z przed lat zestawiając je ze zdjęciami aktualnymi. Omówiliśmy jak wyglądała Bychawa kiedyś, a jak wygląda teraz. Celem było przeniesienie publiczności w owe miejsca oraz refleksja ukazana w formie zdań powiązania czasów odległych i obecnych.

Kolejnym etapem była dyskusja- forma apelu. Aby obudzić w nas wszystkich aktywność, aby włączyć się do projektu oraz poszerzać go o dodatkowe wydarzenia, jak się okazuje niektórzy już zaglądali do szuflad.

Jeszcze raz podziękowania dla Ośrodka „Brama Grodzka- teatr NN”, za okazałą motywację oraz za możliwość zaprezentowania naszego Stowarzyszenia. Będziemy współpracować, by stworzyć coś dla wszystkich mieszkańców oraz gości Bychawy.

Podziękowania należą się również Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Bychawskim Centrum Kultury, za „otwarte drzwi” oraz chęć promocji Stowarzyszenia Kulturalno-oświatowego Liber Liber.

niedziela, 22 marca 2009
NOWY PROJEKT!

Stowarzyszenie "Liber Liber" ogłasza, że rozpoczęliśmy realizację projektu "Zaczarowana Bychawa" Zbieramy zdjęcia stare i nowe, refleksje, pomysły, wspomnienia - wszystko, co wiąże się z miastem, z którym złączył nas los, czyli z Bychawą. Naszym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego, integracja społeczności lokalnej wokół idei tzw. "małej ojczyzny", a także promocja naszej gminy. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę projektu:

www.zaczarowana-bychawa.blogspot.com

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!!!!!!!

14:10, liber.liber , kulturalnie
Link Komentarze (1) »